تاریخ انتشار: 20 خرداد 93 | بازدید: 3091 مرتبه | دیدگاه:

همایش روز جهانی سرطان

به گزارش خبرنگار "دو فصلنامه دانستنیهای سرطان" همایش روز جهانی سرطان عصر روز سه‌شنبه 15 بهمن ماه سال جاری در سالن خواجه نصیر واقع در محل "سالن همایشهای بین‌المللی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران" برگزار گردید.
 
در ابتدای همایش جناب آقای پورنصاری "رئیس کنگره ملی برنامه جامع کنترل سرطان و دبیر شورای بیماریهای خاص صدا و سیما" به بیان سخنانی در رابطه با اهداف، آرمان‌ها و نتایج برگزاری این نشست پرداختند که این اهداف را می‌توان در غالب پیشگیری، تشخیص زودهنگام، درمان و غربالگری افراد گنجاند. وی به این نکته اشاره کرد که در حوزه پیشگیری می‌توان با بالا بردن دانش سلامت جامعه که با اصلاح زندگی افراد در جامعه تحقق می‌یابد، دست به کارهای بزرگی زد و در بحث تشخیص نیز می‌توان با مراجعه به موقع و تشخیص زود هنگام، درمان را سهل کرد. پورنصاری خاطر نشان کرد که این کنگره  می‌تواند به نتایج مثبتی از جمله کاهش مرگ و میر افراد مبتلا به سرطان، بالا رفتن سطح آگاهی عمومی افراد در جامعه و ارتقای کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان بیانجامد. وی در انتها تشکیل کمیته ملی کنترل سرطان، تدوین، تصویب و اجرای برنامه کنترل سرطان، و تشکیل دبیرخانه دائم این کنگره را از آرمانهای آتی این همایش برشمرد.

پس از سخنان آقای پورنصاری، جناب آقای دکتر سیاری" معاونت بهداشت وزارت بهداشت،درمان وآموزش پزشکی" به پشت بلند گو آمد تا سخنانی را در راستای کنگره بیان نماید. وی گفت: من چهار سؤال از شما حضار می‌پرسم: 1- به چه علت می‌میریم؟  2- آیا می‌توان جلوی مرگ را گرفت؟ 3 - شکرانه سلامتی ما چیست؟ 4 - پیام امشب این همایش چیست؟ سپس خود وی به این سؤالها پاسخ داد. جواب سؤال اوّل: ما انسانها به عوامل زیادی چون سکته قلبی، سکته مغزی، سرطان، تصادفات جاده‌ای و از این دسته عوامل ممکن است زندگی خود را از دست بدهیم. جواب سؤال دوّم: بله می‌توان مقابل مرگ ایستاد و زندگی کرد. با ورزش کردن، تغذیه سالم، بالا بردن سطح سبک زندگیمان و ارتقا کیفیت آن با انجام این کارها می‌توانید با مرگ مقابله کنید. جواب سوال سوّم: شکرانه سلامت ما می‌تواند این باشد که به افراد مبتلا به سرطان در راستای بهبودیشان کمک کنیم. دکتر سیاری در جواب سؤال آخر به این نکته اشاره کردند که بالا بردن سطح امید به زندگی و آگاهی رسانی در زمینه درمان و پیشگیری از سرطان پیام امشب این همایش می¬تواند باشد.

اما این مراسم حاشیه‌های زیبایی هم داشت. یکی از این حواشی حضور ورزشکاران پیشکسوت دنیای فوتبال از جمله هادی طباطبایی، پژمان جمشیدی، محمد مایلی کهن، علی لطیفی، حمید استیلی و افشین پیروانی و عده ای دیگر از اهالی ورزش بود که با حضور در پشت میکروفن هر یک با ایراد سخنانی احساس خود را از حضور در این جمع بیان کردند.
همزمان با همايش روز جهاني سرطان از افراد مؤسسه‌هاي خيريه كشور، و تهيه‌كنندگان و برنامه‌سازان صداوسيما درخصوص بيماران مبتلا به سرطان قدرداني، و به رسم سپاس لوح تقدیر همایش، و تندیس و لوح یونسکو به این عزیزان اهدا شد. در بخش تجلیل از مؤسسات خیریه فعال در خصوص بیماری سرطان و سازمانهای مردم نهاد، مؤسسات اميد اروميه، امید فارس، بهنام دهش‌پور و محك به عنوان سازمانهای  برتر خيريه معرفي شدند.

دربخش حوزه معاونت سيما تهيه‌كننده رتبه برتر مرتضي محمدي از شبكه 3 سيما با سريال  به خاطر مونا و بازيگر نقش اوّل اين سريال مهديه پناهي‌نيا، تهيه كننده رتبه دوم رضا يوسفي از شبكه آموزش با مجموعه دكتر سلام، و تهيه‌كننده رتبه سوم روزبه رحيمي‌نژاد از شبكه 1 سيما با برنامه سایه روشن از مجموعه خانواده به عنوان برنامه سازان برتر در این حوزه انتخاب شدند.

در بخش حوزه معاونت صدا حسن آقاجاني از راديو ايران با برنامه‌ خانه و خانواده، در بخش حوزه معاونت استان‌ها، تهيه‌كننده رتبه اول سعيد زرگاني با برنامه 45 دقيقه سلامت از صدا و سيماي مركز آبادان، تهيه‌كننده رتبه دوم حيدر عباس‌زاده با برنامه در مسير سلامت از صداوسيماي مركز سمنان برگزیده شدند. در بخش گزارش‌هاي خبري و سياسي واحد مركزي خبر، دكتر عاطفه ميرسيدي براي سردبيري و اجراي گزارش‌هاي متنوع در خصوص بيماري سرطان، در شبكه خبر، مريم بيك‌پور براي سردبيري و تهيه گزارش‌‌هاي تأثيرگذار با موضوع سرطان، در باشگاه خبرنگاران يوسف سلامي براي تهيه گزارش از بيماران سرطاني، برگزیده شدند که سلامي هديه خود را به ماهان كودك مبتلا به سرطان كردستانی تقديم كرد.

در بخش نشريات، دکتر فاطمه اصفهاني از دوفصلنامه دانستنیهاي سرطان، دكتر امير عباس فتاح‌زاده از نشريه سلامت، در بخش تارنما (وب سايت) بهاره عباسيان از وب سايت ايران پينك و  دكتر ابراهيم آقاجاني از مؤسسه تحقيقات و آموزش سرطان به این افتخار نائل آمدند.

حضور مهدیه پناهیان به همراه پدرش بر روی سن در حالی که اشک شوق در چشمان وی حدقه زده بود حسن ختام همایش روز ملی سرطان بود، کودکی که با سرطان جنگید و آن را شکست داد و به ما درس ایستادگی آموخت.
 
همایش روز جهانی سرطان