دانستنی های سرطان

تاریخ انتشار: 30 خرداد 93 | بازدید: 3417 مرتبه | دیدگاه:

داستان هویج، تخم مرغ و دانه های قهوه

دختر جوانی برای مادرش از مشکلات زندگی اش شکایت می کرد، اینکه چطور همه چیز برایش سخت پیش می رود، از پس حل کردن مشکلاتش برنمی آید و کاملاً نا امید شده. او که از جنگیدن و کشمکش با سختی های زندگی خسته و ناتوان شده بود، به مادرش گفت: درست مثل این است که وقتی در حال حل کردن یکی از مشکلاتم هستم، مشکل بعدی در حال بوجود آمدن است.
مادرش او را به آشپزخانه برد، سه قابلمه را از آب پُر کرد و روی حرارت زیاد اجاق گاز گذاشت. زمانی که آب داخل ظرف ها جوش آمد، در قابلمه اول مقداری هویج ریخت، در دوّمی یک تخم مرغ انداخت و در ظرف آخر مقداری دانه قهوه ریخت. هنگامی که هر سه ظرف در حال جوشیدن بودند، مادر و دختر در سکوت کنار هم نشسته بودند.
 
ظبیست دقیقه گذشت، مادر شعله اجاق را خاموش کرد، هویج ها و تخم مرغ را از آب جوش بیرون آورد و در کاسه گذاشت، قهوه را هم در یک فنجان ریخت. سپس رو به دخترش کرد و پرسید، " چی می بینی؟" دختر جواب داد، "هویج، تخم مرغ و قهوه!"
 
مادرش هویج  را جلوتر گذاشت و از او خواست آن  را لمس کند. هویج  ها نرم شده بودند. بعد از دخترش خواست پوست تخم مرغ را بشکند. این کار را انجام داد، تخم مرغ سفت شده بود. در آخر از او خواست که کمی از قهوه بنوشد. دختر خندید و قهوۀ خوش عطر را مزه مزه کرد. دختر از مادرش پرسید، "معنی این کار چیست؟"
 
مادرش توضیح داد؛ هر سۀ این ها در شرایط یکسانی قرار گرفتند- آب جوش- امّا واکنش های متفاوتی نشان دادند. هویج محکم و سخت بود. اما بعد از اینکه در آب جوش قرار گرفت، نرم و ضعیف شد. تخم مرغ شکننده بود و پوست نازکش از مایع داخل آن محافظت می کرد. اما بعد از قرار گرفتن در آب جوش، محتویاتش سخت شد! دانه های قهوه اما، خاص هستند.
 
وقتی در آب جوش قرار گرفتند، آن را تغییر دادند. و از دخترش پرسید، "تو کدومی؟" در مقابل ناملایمات چطور واکنش نشان می دهی؟ در این شرایط تو هویج هستی یا تخم مرغ یا دانه قهوه؟
 
یک لحظه با خودت فکر کن؛ من کدام هستم؟ آیا مثل هویج هستم که به نظر قوی است، اما با درد و مشقت پژمرده می شوم، نرم می شوم و قدرتم را از دست می دهم؟ آیا مانند محتویات تخم مرغ هستم که در ابتدا سازگار و قابل انعطاف است اما با حرارت و سختی تغییر می کنم؟ آیا روح انعطاف پذیری دارم اما بعد از مواجهه با چالش هایی مانند مرگ، جدایی یا شرایط
دشوار مالی، درست مثل تخم مرغ ظاهرم همانند قبل است اما از دورن تلخ و روح و قلبم سخت شده؟ یا مانند دانه های قهوه هستم؟ دانه هایی که در شرایط سخت آب جوش را تغییر دادند، و وقتی آب داغ شد عطر و طعم دلپذیری به آن دادند.
 
اگر شبیه دانه های قهوه هستی، وقتی همه چیز در بدترین حالت ممکن است، تو بهترینی، و شرایط پیرامونت را تغییر می دهی و در تاریک ترین ساعات زندگی بیشترین تأثیر را می گذاری و به مراحل بالاتر و عالی تر می رسی. انتخاب با توست که چگونه شرایط مشقت بار و ناملایمات را مدیریت  کنی. آیا هویجی یا تخم مرغ یا دانه  قهوه؟
 
 
داستان هویج، تخم مرغ و دانه های قهوه

مجله دانستنیهای سرطان