دانستنی های سرطان

تاریخ انتشار: 28 خرداد 98 | بازدید: 1030 مرتبه | دیدگاه:

سرطان‌هائي كه درمان مي‌شوند

مطالعات نشان مي‌دهد سرطان سينه، تيروئيد، پروستات، ملانوم و هوچكين از خوش‌ درمان‌ترين سرطان‌ها هستند.


رمز موفقيت در درمان انواع سرطان، تشخيص و درمان به موقع است. شانس بقاي بيمار در مراحل اوليه و قبل از متاستاز بيماري بسيار بالاست، از اين ميان، رشد سلول‌هاي سرطاني در سرطان‌هاي سينه، تيروئيد، دهانه رحم، پروستات، ملانوم و هوچكين، آهسته‌تر است و درمان با موفقيت بيشتري صورت مي‌گيرد.


سرطان سينه

يكي از خوش درمان‌ترين انواع سرطان، سرطان سينه است. مطالعات محققان بنياد ملي سرطان آمريكا نشان مي‌دهد اگر اندازه تومور كوچكتر از دو سانتي‌متر باشد، كاملاً درمان مي‌شود و شانس بقاي بيمار 100 درصد است.


سرطان پروستات

روند رشد سلول‌هاي سرطان پروستات بسيار آهسته است و گاهي برخي از سلول‌هاي سرطاني اصلاً رشد نمي‌كنند.
براساس مقاله‌اي كه در سال 2016 در نشريه علمي New England Joumal Of Medicine منتشر شد، طول عمر بيماران مبتلا به سرطان پروستات كه تحت درمان قرار گرفته‌اند، به اندازه مردان سالم است.


شايع‌ترين نوع سرطان پوست (ملانوم)

درمان سرطان پوست در مراحل اوليه بسيار ساده است. البته بايد به علايم  سرطان توجه داشت و به محض مشاهده در مراحل اوليه به پزشك مراجعه كرد. لكه‌هاي رنگي و بافت‌هاي عجيب پوست در ناحيه پوست سر و بين انگشتان بايد جدي گرفته شود.


سرطان تيروئيد (بسته به نوع بافت)

معمولاً  رشد سلول‌هاي سرطاني در غده تيروئيد بسيار آهسته است و پزشك پس از تشخيص، غده تيروئيد را خارج مي‌كند و بيمار بايد به جاي هورمون‌هاي تيروئيد، دارو مصرف كند.


هوچكين

هوچكين سرطان مربوط به عدد لنفاوي است و معمولاً پاسخ خوبي به درمان مي‌دهد. شانس بقاي بيماران مبتلا به هوچكين 90 تا 95 درصد است.


سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم به دليل پيشرفت روش‌هاي تشخيص و درمان، يكي از درمان‌پذيرترين انواع سرطان است. تست ساده پاپ اسمير به راحتي مي‌تواند سلول‌هاي غيرطبيعي را بسيار قبل از سرطاني شدن آنان تشخيص دهد. از طرفي در صورت سرطاني شدن سلول‌ها در دهانه رحم، روند رشد آنان بسيار آهسته است و در صورت تشخيص در مراحل اوليه، به راحتي درمان مي‌شوند. نرخ بقاي بيماران مبتلا به سرطان دهانه رحم بسيار بالاست.


سرطان بيضه

به گزارش ايرنا، براساس مقاله‌اي كه در سال 2014 ميلاد در نشريه Clinical Oncology منتشر شد، برخي از بزرگترين دستاوردهاي دانش پزشكي در دهه اخير، در زمينه درمان سرطان بيضه بوده است. در صورت تشخيص زودهنگام و عمل جراحي و درمان، شانس بقاي بيمار مبتلا به سرطان بيضه تا 98 درصد است.

 

---------------------------
دانستنیهای سرطان - سال بیستم، شماره 36 و 37
بهار و تابستان 1398
Understanding Cancer -  Vol 20 - No. 36,37 - 2019

سرطان‌هائي كه درمان مي‌شوند
برچسب ها:

مجله دانستنیهای سرطان