دانستنی های سرطان

تاریخ انتشار: 28 خرداد 98 | بازدید: 4102 مرتبه | دیدگاه:

سيستم ثبت دقيقي در حوزه سرطان در سطح ملي نداريم

استاد دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با اشاره به شيوع روزافزون سرطان اظهار داشت: متأسفانه سيستم ثبت دقيقي در حوزه سرطان در سطح ملي نداريم و بنابراين نمي‌توان آمار دقيقي از آنها ارائه كرد و يا تعداد بيماران كشور را با سال هاي گذشته مقايسه كرد.


دكتر حميد عطاريان در گفت‌ و گو با خبرنگار اخبار پزشكي وجود يك سامانه ثبت براي بيماران سرطان را ضروري خواند و تصريح كرد: بايد با همت ملي اين سيستم راه‌اندازي شود تا علاوه بر دسترسي به اطلاعات و آمار دقيق بتوان در راستاي بهبود تشخيص و درمان هم حركت كرد.
اين فوق تخصص مديكال آنكولوژي، سرطان گوارش، سرطان معده، سرطان روده، لوزالمعده و سرطان سينه را از شايع‌ترين سرطان‌هاي كشور برشمرد و عنوان كرد: باتوجه به اينكه متأسفانه در امر كنترل و كاهش دخانيات عملكرد موفقي نداشته‌ايم سرطان ريه هم از جمله شايع‌ترين سرطان‌هاست.
وي از جوانگرايي سرطان‌ها در سال‌هاي اخير خبر داد و افزود: سرطان خون و مغز در كودكان شايع‌تر است اما نمي‌توان با قطعيت گفت كه كدام سرطان در جوان‌ها شايع‌تر است.


دكتر عطاريان در پايان خاطرنشان كرد: يكي از مهم‌ترين دستاوردهاي كشورمان در حوزه سرطان ارائه خدمات به صورت كاملاً منظم و كلاسيك بوده كه طبق يك گايدلاين اصلي انجام شده است.

 

---------------------------
دانستنیهای سرطان - سال بیستم، شماره 36 و 37
بهار و تابستان 1398
Understanding Cancer -  Vol 20 - No. 36,37 - 2019

سيستم ثبت دقيقي در حوزه سرطان در سطح ملي نداريم
برچسب ها:

مجله دانستنیهای سرطان